tá naša slovenčina

Autor: Miriam Štarková | 22.9.2011 o 6:12 | Karma článku: 8,67 | Prečítané:  1289x

V súčasnej dobe je už takmer samozrejmosťou, že okrem materinského jazyka ovládame aj aspoň jeden cudzí. Už deti v škôlke sa začínajú učiť cudzie jazyky. Pokračuje sa potom v škole, prípadne na rôznych kurzoch, seminároch a školeniach. Robíme si z nich štátnice a rôzne certifikáty. Mám však pocit, že cudzie jazyky častokrát ovládame lepšie ako slovenčinu.

Keď počúvam ľudí okolo seba zisťujem, že veľmi málo ľudí vie správne vykať. Je úplne bežné počuť vety typu: "Pani mohla by ste prosím ....",  "Pane povedal by ste mi ....". Správne má byť sloveso v 2. osobe množného čísla, čiže vety majú vyzerať takto: "Pani mohli by ste prosím ...",  "Pane povedali by ste mi...".

Veľmi často sa s nesprávnym vykaním môžeme stretnúť aj v médiách. Myslím si, že reportéri a moderátori, by sa mali vyjadrovať spisovne. Ich poslucháčmi a divákmi je široká verejnosť, o to viac by sa mali snažiť, aby komunikácia bola na úrovni a hlavne správne po gramatickej stránke. Veď sme predsa na Slovensku, takže v prvom rade, by sme mali ovládať slovenčinu.

A teraz úprimne: "Ako vykáte Vy?"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?